poziom a2 cefr
jak sie uczyć
/
Michał A. Nowakowski

Opublikowano:  15 października 2013
Zaktualizowano: 21 lutego 2015
Ilość komentarzy: 0

Skomentuj artykuł

A2

Nie chodzi o autostradę, ale o kolejny poziom w znajomości języków obcych zgodnie z klasyfikacją CEFR. Tydzień temu opisywałem poziom podstawowy niższy, teraz pokrótce omówię poziom A2 – podstawowy wyższy. Zacznę od… Umiejętności Osoba na poziomie A2 opanowała w następujący spsosób pięć podstawowych umiejętności: Słuchanie. Osoba na poziomie A2 potrafi zrozumieć wyrażenia i najczęściej używane słowa, związane ze sprawami dla niej ważnymi (np. podstawowe informacje, dotyczące jej i jej rodziny, zakupów, miejsca i regionu zamieszkania, zatrudnienia). Potrafi zrozumieć główny sens zawarty w krótkich, prostych komunikatach i ogłoszeniach. Czytanie. Potrafi czytać

Nie chodzi o autostradę, ale o kolejny poziom w znajomości języków obcych zgodnie z klasyfikacją CEFR. Tydzień temu opisywałem poziom podstawowy niższy, teraz pokrótce omówię poziom A2 – podstawowy wyższy. Zacznę od…

Umiejętności

Osoba na poziomie A2 opanowała w następujący spsosób pięć podstawowych umiejętności:

  • Słuchanie. Osoba na poziomie A2 potrafi zrozumieć wyrażenia i najczęściej używane słowa, związane ze sprawami dla niej ważnymi (np. podstawowe informacje, dotyczące jej i jej rodziny, zakupów, miejsca i regionu zamieszkania, zatrudnienia). Potrafi zrozumieć główny sens zawarty w krótkich, prostych komunikatach i ogłoszeniach.
  • Czytanie. Potrafi czytać bardzo krótkie, proste teksty. Potrafi znaleźć konkretne, przewidywalne informacje w prostych tekstach dotyczących życia codziennego, takich jak ogłoszenia, reklamy, prospekty, karty dań, rozkłady jazdy. Rozumie krótkie, proste listy prywatne.
  • Porozumiewanie się. Osoba na poziomie A2 potrafi brać udział w zwykłej, typowej rozmowie wymagającej prostej i bezpośredniej wymiany informacji na znane jej tematy.Potrafi sobie radzić w bardzo krótkich rozmowach towarzyskich, nawet jeśli nie rozumie wystarczająco dużo, by samemu
  • Samodzielne wypowiadanie się. Potrafi posłużyć się ciągiem wyrażeń i zdań, by w prosty sposób opisać swoją rodzinę, innych ludzi, warunki życia, swoje wykształcenie, swoją obecną i poprzednią pracę.
  • Pisanie. Potrafi pisać krótkie i proste notatki lub wiadomości wynikające z doraźnych potrzeb. Potrafi napisać bardzo prosty list prywatny, na przykład dziękując komuś za coś.

Jakość wypowiedzi ustnych

W porównaniu do poziomu A1, osoba na poziomie A2 wypowiada się w sposób bardziej rozbudowany:

  • Zakres. Stosuje podstawowe struktury zdań z zapamiętanymi zwrotami, wyrażeniami i formułami w celu przekazani ograniczonych informacji w prostych, codziennych sytuacjach komunikacyjnych.
  • Poprawność. Poprawnie używa niektórych prostych struktur, lecz ciągle popełnia podstawowe błędy.
  • Płynność. Potrafi się wypowiadać w bardzo krótkich zdaniach, choć przerwy, falstarty i przeformułowania są nagminne w jej wypowiedziach.
  • Interakcja. Potrafi odpowiadać na pytania i reagować na proste wypowiedzi. Potrafi wskazać, co rozumie, lecz rzadko potrafi zrozumieć tyle, by móc samemu prowadzić rozmowę.
  • Spójność. Potrafi łączyć grupy słów takimi prostymi spójnikami, jak ,,i’’, ,,lecz’’, ,,dlatego że’’.

Przyjmuje się, że przejście z poziomu A1 na A2 zajmuje między 90 a 120 godzin lekcyjnych spędzonych na zajęciach (plus nauka w domu). Jak zawsze, są to dane uśrednione, ponieważ wiele czynników (zdolności językowe, słuch muzyczny, kontakt z językiem, znajomość innych języków obcych, motywacja, dobre nawyki w uczeniu się) znacząco wpływa na czas nauki potrzebnej do opanowania kolejnych kompetencji językowych.

W następnym tygodnie przejdę do poziomu samodzielności: B1.

Kim jest autor wpisu

Michał A. Nowakowski

Facebook Google+

Człowiek: wizjoner/indywidualista. Anglista/lektor języka angielskiego od 2006, dyrektor CJO EFFEKT od 2010 roku, a właściciel od 2011.

W tej chwili nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bo chcemy, abyś TY był pierwszy. Napisz coś!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.