poziom c1 cefr
jak sie uczyć
/
Michał A. Nowakowski

Opublikowano:  5 listopada 2013
Zaktualizowano: 21 lutego 2015
Ilość komentarzy: 0

Skomentuj artykuł

C1

arty się skończyły. Poziom C1, czyli poziom biegłości niższy oznacza, że osoba posługująca się  językiem na tym poziomie jest zaawansowanym użytkownikiem języka. Innymi słowy, żadna sytuacja komunikacyjna nie zaskoczy takiej osoby, a native speakerzy (czyli rodzimi użytkownicy języka) są pod stałym wrażeniem poprawności i naturalności mowy osoby na poziomie C1. Ogólnie kompetencje takiej osoby można opisać następująco: Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie szeroki zakres trudnych, dłuższych tekstów, dostrzegając także znaczenia ukryte, wyrażone pośrednio. Skutecznie i swobodnie potrafi posługiwać się językiem w kontaktach towarzyskich i społecznych, edukacyjnych bądź
Żarty się skończyły. Poziom C1, czyli poziom biegłości niższy oznacza, że osoba posługująca się  językiem na tym poziomie jest zaawansowanym użytkownikiem języka. Innymi słowy, żadna sytuacja komunikacyjna nie zaskoczy takiej osoby, a native speakerzy (czyli rodzimi użytkownicy języka) są pod stałym wrażeniem poprawności i naturalności mowy osoby na poziomie C1. Ogólnie kompetencje takiej osoby można opisać następująco:

Osoba posługująca się językiem na tym poziomie rozumie szeroki zakres trudnych, dłuższych tekstów, dostrzegając także znaczenia ukryte, wyrażone pośrednio. Potrafi się wypowiadać płynnie, spontanicznie, bez większego trudu odnajdując właściwe sformułowania. Skutecznie i swobodnie potrafi posługiwać się językiem w kontaktach towarzyskich i społecznych, edukacyjnych bądź zawodowych. Potrafi formułować jasne, dobrze zbudowane, szczegółowe, dotyczące złożonych problemów wypowiedzi ustne lub pisemne, sprawnie i właściwie posługując się regułami organizacji wypowiedzi, łącznikami, wskaźnikami zespolenia tekstu.

A jak to wygląda szczegółowo?

Umiejętności

Osoba na poziomie C1 opanowała w następujący spsosób pięć podstawowych umiejętności:

 • Słuchanie. Osoba na poziomie C1 rozumie dłuższe wypowiedzi, nawet jeśli nie są one jasno skonstruowane i kiedy związki logiczne są w nich jedynie implikowane, a nie wyrażone bezpośrednio. Bez większych trudności rozumie programy telewizyjne i filmy.
 • Czytanie. Rozumie długie i złożone teksty informacyjne i literackie, dostrzegając i doceniając ich zróżnicowanie pod względem stylu. Rozumie artykuły specjalistyczne i dłuższe instrukcje techniczne, nawet te niezwiązane z swoją dziedziną.
 • Porozumiewanie się. Potrafi wypowiadać się płynnie i spontanicznie, bez zbyt widocznego namyślania się w celu znalezienia właściwych sformułowań. Potrafi skutecznie porozumiewać się w kontaktach towarzyskich i sprawach zawodowych. Potrafi precyzyjnie formułować swoje myśli i poglądy, zręcznie nawiązując do wypowiedzi rozmówców.
 • Samodzielne wypowiadanie się. Potrafi formułować przejrzyste i szczegółowe wypowiedzi dotyczące skomplikowanych zagadnień, rozwijać w nich wybrane podtematy lub poszczególne kwestie i kończyć je odpowiednią konkluzją.
 • Pisanie. Potrafi się wypowiadać w zrozumiałych i dobrze zbudowanych tekstach,dosyć szeroko przedstawiając swój punkt widzenia. Potrafi pisać o złożonych zagadnieniach w prywatnym liście, w rozprawce czy opracowaniu, podkreślając kwestie, które uważa za najistotniejsze. Potrafi dostosować styl tekstu do potencjalnego czytelnika.

Jakość wypowiedzi ustnych

Mówienie osoby na poziomie C1 posiada następujące właściwości:

 • Zakres. Dysponuje szerokim zakresem środków językowych, pozwalających na odpowiedni dobór wyrażeń w celu jasnego i ujętego we właściwym stylu prezentowania swojego zdania w szerokim zakresie tematów ogólnych, akademickich, zawodowych lub dotyczących spędzania czasu wolnego, bez konieczności ograniczania swobody wypowiedzi.
 • Poprawność. Utrzymuje wysoki poziom poprawności gramatycznej; błędy są rzadkie i trudne do uchwycenia, zazwyczaj od razu poprawiane.
 • Płynność. Potrafi się wypowiadać płynnie i spontanicznie, prawie bez wysiłku. Naturalny, płynny tok jego wypowiedzi mogą zakłócić wyłącznie tematy trudne koncepcyjnie.
 • Interakcja. Potrafi sprawnie dobierać właściwe wyrażenia ze swojego zasobu środków językowych, aby zabrać głosi utrzymać się przy nim w celu wygłoszenia własnych uwag i umiejętnie się odnieść do wypowiedzi innych osób.
 • Spójność. Potrafi sformułować jasną, płynną, dobrze skonstruowaną wypowiedź, wykazując opanowanie stosowanych struktur, spójników i wskaźników zespolenia.

Opanowanie poziomu C1 nie jest kwestią ilości godzin. Choć niektórzy mogą twierdzić, że wymaga to standardowych 120 godzin zajęć lekcyjnych, tak naprawdę nauka w grupie lub na zajęciach indywidualnych pomaga w usystematyzowaniu i wyszlifowaniu drobnych niedociągnięć. W celu opanowania języka na poziomie C1 niezbędne jest:

 • czytanie zróżnicowanych tekstów (czasopism, gazet, książek – beletrystyki i literatury popularnonaukowej)
 • codziennego słuchania (radia, filmów, telewizji – zróżnicowanych kanałów)
 • wykorzystywania każdej okazji do mówienia (z uczącymi się i  rodzimymi użytkownikami danego języka)
 • samodzielnego studiowanie gramatyki i słownictwa (za pomocą książek lub programów komputerowych/na telefon lub tablet)

Niech powyższa lista Cię nie zraża. Jeśli jesteś na poziomie B2, utrzymuj po prostu codzienny kontakt z językiem, a kiedy stwierdzisz, że jesteś gotów podjąć wyzwanie, zapisz się na kurs.

Za tydzień przedstawię ostatni z poziomów językowych: C2.

O autorze
radość z mówienia

Michał A. Nowakowski

Facebook

Człowiek: wizjoner/indywidualista. Anglista/lektor języka angielskiego od 2006, dyrektor CJO EFFEKT od 2010 roku, a właściciel od 2011.

Nigdy nie leciałeś samolotem?

Słabo (lub w ogóle nie) mówisz po angielsku?

Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy ebooka, który zawiera

52 najczęściej używane zwroty w języku angielskim!

Na pewno przydadzą Ci się one podczas zagranicznych podróży. Czego dokładnie się nauczysz z naszego ebooka? Dzięki temu przewodnikowi będziesz w stanie swobodnie:

 • poruszać się po lotnisku 🛩️
 • zamówić posiłek w restauracji 🍝
 • wynająć samochód 🚗
 • poprosić o pomoc 🛟
 • zameldować się w hotelu 🏨

Kliknij przycisk obok, aby kupić 28-stronnicowy Niezbędnik Początkującego Podróżnika, który uratuje Ci skórę podczas zagranicznego wyjazdu:

Jeśli ten artykuł dał Ci jakąś wartość, to podziel się nim w mediach społecznościowych lub przez mejla:

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.