egzamin gimnajzalny zadanie bez zrozumienia
jak sie uczyć
/
Michał A. Nowakowski

Opublikowano:  2 kwietnia 2013
Zaktualizowano: 27 stycznia 2023
Ilość komentarzy: 0

Skomentuj artykuł

Jak zdać egzamin gimnazjalny?

Największy błąd jaki możesz popełnić na egzaminie gimnazjalnym (nawet najlepsi uczniowie go popełniają) – naucz się go unikać!
Największy błąd jaki możesz popełnić na egzaminie gimnazjalnym - naucz się go unikać!

Jeśli jesteś uczniem to na pewno zastanawiasz się jak zdać egzamin gimnazjalny. Jeśli jesteś rodzicem szukasz sposobów, aby pomóc swojemu dziecku w jak najlepszym przygotowaniu się do tego egzaminu. Jest wiele sposobów na uzyskanie jak najlepszego wyniku (np. zapisanie się gimnazjalisty na kurs przygotowujący do egzaminu), ale istnieje jeden prosty sposób na lepsze zdanie egzaminu. Niestety, chociaż wszyscy wydają się o tym wiedzieć, zdecydowanie zbyt często go ignorują i… tracą punkty.

To nie było lenistwo

Zanim powiem jak zdać egzamin gimnazjalny, podzielę się zdarzeniem, które (niestety) w wyjątkowo jaskrawy sposób uwypukla znaczenie tej rady. Ostatnio prowadziłem zajęcia z języka angielskiego w grupie młodzieży (6. klasa szkoły podstawowej, 1. klasa gimnazjum). Ćwiczyliśmy sprawność czytania ze zrozumieniem (to temat na osobny artykuł, a nawet ich serie) oraz pisania krótkich tekstów. Temat dotyczył spędzania wakacji. Scenariusz w uproszczeniu wyglądał następująco: czytanie pocztówki (z Arktyki) od dziewczynki, uzupełnianie innej pocztówki (z Australii) od chłopca, następnie przypominanie sobie swojej własnej wycieczki, opowiadanie o niej koleżance/koledze z pary i na końcu napisanie własnej pocztówki.

Jak wyglądało tłumaczenie poleceń? Przed każdym zadaniem, całą grupą czytaliśmy polecenie z podręcznika, omawialiśmy je po angielsku, tłumaczyliśmy na polski, ja je objaśniałem i wskazywałem jak je najprościej/lepiej wykonać, a na koniec podsumowywał je któryś z uczniów. Kiedy doszliśmy do ostatniego etapu zajęć, pisanie pocztówki z własnej wycieczki, wydawało się, że wszystko jest jasne.

Nie było.

Na dziewięciu uczniów, jeden z nich (z resztą bardzo inteligentny) zamiast opisać swoją własną podróż, przepisał gotową wiadomość wspomnianego już wcześniej chłopca z Australii. Jak się okazało, nie zrobił tego z lenistwa (na zdjęciu do tego artykułu widać jego pracę, była dwa razy dłuższa od pozostałych). Był przekonany, że musi przepisać czyjąś historię, a nie napisać swoją własną.

Jak zdać egzamin gimnazjalny?

Zdecydowana większość ludzi popełnia jeden, tragiczny i katastrofalny błąd: Nie czytają/słuchają poleceń.

Jeśli zdajesz egzamin, sprawdzian, pracę klasową, certyfikat, pamiętaj o najważniejszej zasadzie obowiązującej na wszystkich testach:

Zawsze czytaj lub słuchaj wszystkich poleceń

Być może chcesz jak najszybciej zabrać się za wykonywanie zadań, odpowiadanie na pytania… ale co z tego skoro odpowiesz na nie nieprawidłowo?

Zauważyłem, że szczególnie mają z tym problem nastolatkowie. Nie wiem czy to kwestia braku koncentracji w okresie dojrzewania, brak zaufania do innych? Jakikolwiek jest tego powód, pamiętaj o czytaniu i słuchaniu poleceń i instrukcji do zadań. Ustaw sobie na telefonie w tygodniu egzaminów tapetę z napisem „Czytaj polecenia”. Dobrze na tym wyjdziesz.

Nigdy nie leciałeś samolotem?

Słabo (lub w ogóle nie) mówisz po angielsku?

Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy ebooka, który zawiera

52 najczęściej używane zwroty w języku angielskim!

Na pewno przydadzą Ci się one podczas zagranicznych podróży. Czego dokładnie się nauczysz z naszego ebooka? Dzięki temu przewodnikowi będziesz w stanie swobodnie:

  • poruszać się po lotnisku 🛩️
  • zamówić posiłek w restauracji 🍝
  • wynająć samochód 🚗
  • poprosić o pomoc 🛟
  • zameldować się w hotelu 🏨

Kliknij przycisk obok, aby kupić 28-stronnicowy Niezbędnik Początkującego Podróżnika, który uratuje Ci skórę podczas zagranicznego wyjazdu:

Jeśli ten artykuł dał Ci jakąś wartość, to podziel się nim w mediach społecznościowych lub przez mejla:

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.