Clash of clans splash image
jak sie uczyć
/
Michał A. Nowakowski

Opublikowano:  23 grudnia 2013
Zaktualizowano: 27 stycznia 2014
Ilość komentarzy: 2

Skomentuj artykuł

Pozwalaj dziecku grać

hyba każdy rodzic chce, aby jego dziecko samo chciało się uczyć. Niestety, jak to z dziećmi i dorastającą młodzieżą bywa, zapał do nauki dorównuje chyba tylko chęci do sprzątania własnego pokoju.  Za to nie ma dla nich najmniejszego problemu znaleźć czas na granie na komputerze lub konsoli. W ciągu ostatnich kilku lat coraz większą popularnością cieszą się gry online, gdzie rywalizuje się i współpracuje z innymi graczami z całego świata. Na szczęście zdecydowana większość z nich jest po angielsku. Dzięki temu dziecko jednocześnie spędza czas na rozrywce i nauce języka.
Chyba każdy rodzic chce, aby jego dziecko samo chciało się uczyć. Niestety, jak to z dziećmi i dorastającą młodzieżą bywa, zapał do nauki dorównuje chyba tylko chęci do sprzątania własnego pokoju.  Za to nie ma dla nich najmniejszego problemu znaleźć czas na granie na komputerze lub konsoli. W ciągu ostatnich kilku lat coraz większą popularnością cieszą się gry online, gdzie rywalizuje się i współpracuje z innymi graczami z całego świata.

Na szczęście zdecydowana większość z nich jest po angielsku. Dzięki temu dziecko jednocześnie spędza czas na rozrywce i nauce języka.

Zespołowe gry online stanowią źródło cennych zalet w uczeniu się języka obcego:

 • dostarczają wspaniałej możliwości używania autentycznego języka,
 • zachęcają do sprawdzania nieznanych słów w słownikach (online),
 • umożliwiają interakcja z żywymi ludźmi,
 • uświadamiają, że językiem obcym można posługiwać się nie tylko w klasie,
 • poszerzają horyzonty kulturowe w trakcie luźnych pogawędek z graczami z innych krajów,
 • zapoznają z nieformalną odmianą języka.
Warto zatem uważniej przyjrzeć się w co grają nasze dzieci. Jeśli granie przez internet ma przynieść korzyści językowe, to gra powinna 1) mieć interfejs w języku angielskim 2) posiadać możliwość komunikacji z innymi “żywymi” osobami z innych krajów 3) zachęcać do współpracy między graczami.

Trzy słowa przestrogi. Po pierwsze, zawsze pomagajmy dziecku wybrać odpowiednia grę. Musi się ona podobać nie tylko naszej pociesze, ale także nam, rodzicom. Po drugie, nauczmy dziecko właściwego zachowania online, np. żeby nigdy nie podawało swojego adresu w internecie. Po trzecie, gry online powinny stanowić zachętę do używania języka, a nie tylko jedyny powód jego używania. Warto wypatrywać okazji do używania języka poza komputerem i zajęciami szkolnymi, np. wymiana uczniów z zagraniczną szkołą, jednodniowy wyjazd za granicę, itp.

Ikona wpisu: gra Clash Of Clans, najpopularniejsza gra online na platformie iOS, producent: Supercell

About the Author
radość z mówienia

Michał A. Nowakowski

Facebook

Człowiek: wizjoner/indywidualista. Anglista/lektor języka angielskiego od 2006, dyrektor CJO EFFEKT od 2010 roku, a właściciel od 2011.

Nigdy nie leciałeś samolotem?

Słabo (lub w ogóle nie) mówisz po angielsku?

Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy ebooka, który zawiera

52 najczęściej używane zwroty w języku angielskim!

Na pewno przydadzą Ci się one podczas zagranicznych podróży. Czego dokładnie się nauczysz z naszego ebooka? Dzięki temu przewodnikowi będziesz w stanie swobodnie:

 • poruszać się po lotnisku 🛩️
 • zamówić posiłek w restauracji 🍝
 • wynająć samochód 🚗
 • poprosić o pomoc 🛟
 • zameldować się w hotelu 🏨

Kliknij przycisk obok, aby kupić 28-stronnicowy Niezbędnik Początkującego Podróżnika, który uratuje Ci skórę podczas zagranicznego wyjazdu:

Jeśli ten artykuł dał Ci jakąś wartość, to podziel się nim w mediach społecznościowych lub przez mejla:

 1. Świetny artykuł, poruszający na prawdę ważną kwestię sposobu zachęcania dzieci do nauki języków, zwłaszcza dla rodziców. Często bowiem, moim bynajmniej zdaniem, rodzice zapominają iż ich pociechy najchętniej i najszybciej uczą się właśnie po przez zabawę. Dobrze jest im to umożliwić, pamiętając jednak o zagrożeniach wynikających podczas korzystania z internetu.

 2. Poprzez zabawę można się dużo słówek,zwrotów nauczyć. Ale tak trzeba uważać w co gra nasze dziecko. Na rynku jest mnóstwo gier ale nie wszystkie służą odpowiedniej rozrywce.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.