maturzysta przygotowuje się domatury słuchając nagrań audio
jak sie uczyć
/
Michał A. Nowakowski

Opublikowano:  14 listopada 2014
Zaktualizowano: 14 stycznia 2015
Ilość komentarzy: 0

Skomentuj artykuł

4 rzeczy, które musisz poprawić przed nową maturą 2015

Matura 2015 coraz bliżej. W chwili pisania tego wpisu pozostało niewiele ponad 5 miesięcy. Jak najlepiej spożytkować ten czas? Oto 4 rzeczy, na których powinieneś się skoncentrować: Zamiast słuchania, ćwicz czytanie i pisanie. Spójrzmy prawdzie w oczy: non-stop słuchasz angielskich/amerykańskich piosenek, tysiące godzin spędzasz przed ekranem komputera/kina/telewizora oglądając najnowsze filmy i odcinki seriali z USA/UK/Bangladeszu. Choćbyś nie chciał, nauczysz się słuchania ze zrozumieniem. Gorzej z czytaniem, nieprawdaż? A o pisaniu zapomnijmy… Ale matura to nie szwedzki stół, gdzie możesz sobie wybrać tylko te zadania, które uważasz za łatwe. Z tego

Matura 2015 coraz bliżej. W chwili pisania tego wpisu pozostało niewiele ponad 5 miesięcy. Jak najlepiej spożytkować ten czas? Oto 4 rzeczy, na których powinieneś się skoncentrować:

 1. Zamiast słuchania, ćwicz czytanie i pisanie. Spójrzmy prawdzie w oczy: non-stop słuchasz angielskich/amerykańskich piosenek, tysiące godzin spędzasz przed ekranem komputera/kina/telewizora oglądając najnowsze filmy i odcinki seriali z USA/UK/Bangladeszu. Choćbyś nie chciał, nauczysz się słuchania ze zrozumieniem. Gorzej z czytaniem, nieprawdaż? A o pisaniu zapomnijmy… Ale matura to nie szwedzki stół, gdzie możesz sobie wybrać tylko te zadania, które uważasz za łatwe. Z tego powodu należy jednak być obecnym na lekcjach angielskiego, nie tylko ciałem ale i duchem, żeby poćwiczyć pisanie po angielsku. Natomiast umiejętność czytania ze zrozumieniem podszlifujesz regularnie czytając anglojęzyczne strony w internecie. Po prostu wybierz blog lub serwis, które pisze na interesujące Cię tematy.
 2. Kiedy czytasz, koncentruj się na głównej myśli tekstu. Szukanie szczegółowych informacji (kiedy zaczyna się następny sezon House of Cards, ile zarabia tester gier komputerowych w Wielkiej Brytanii, ile kosztuje moja wymarzona bluzka na amerykańskim eBayu) raczej nie przedstawia dla Ciebie problemu. Jak się jednak okazuje, próbne testy maturalne pokazują, że maturzyści mają trudności z określeniem głównej myśli tekstu. Dlatego czytając wpis na blogu lub artykuł na stronie www, zadawaj sobie pytania: dlaczego ten tekst został napisany? czy autor chciał się pochwalić? podzielić wiedzą? udzielić rady? namówić mnie na kupienie czegoś? Potem porównaj swoje wnioski z kolegą/koleżanką, żeby sprawdzić swoje przypuszczenia. Przy okazji, chodzenie do szkoły na zajęcia też pomaga 🙂
 3. Struktury i konstrukcje: przed nimi nie uciekniesz. Może to nie jest rada, którą chcesz usłyszeć, ale i tak się nią z Tobą podzielę: nie rozwiązuj tylko zadań egzaminacyjnych, ale ucz się języka angielskiego i powtarzaj to, czego się nauczyłeś. Dlaczego? Stety, niestety, środki językowe są testowane nie tylko w części, która tak się nazywa (czyli: środki językowe), ale też w pozostałych częściach egzaminu (w pisaniu, a nawet w czytaniu i słuchaniu). Nawet jeśli nie zależy Ci na 100% (lub prawie 100%), to trzeba wziąć książkę z gramatyką do ręki, powypełniać ćwiczenia i spróbować użyć nowych (oby nie!) konstrukcji i struktur gramatycznych, najlepiej w realnym życiu. Czytasz blogi jak radziłem w poprzednich dwóch punktach? Jeśli tak, to pisz komentarze. Jeśli nikt nie odpowie to dobrze, a jak zrobisz błąd to na pewno znajdzie się ktoś kto Ci go wytknie. Innymi słowy, czytasz blog, komentujesz, masz korepetycje za darmo 😉
 4. W kupie raźniej (gdy uczysz się słówek). Lubisz robić to samo nudne i żmudne zajęcie 2, 3 albo nawet i 5 razy. Zgaduję, że nie. Dlatego kiedy uczysz się słów, zawsze ucz się z jego (tzn. słówka) kumplami. Dla przykładu: przyjeżdżać lub przybywać to po angielsku arrive. Zaoszczędź sobie sporo czasu i naucz się nie tylko tego słówka, ale i prostego zdania, np.
  I arrive at school at 7:50.
  Jaka z tego korzyść? 1) Uczysz się od razu kilku rzeczy naraz. 1) Piszesz test i masz do uzupełnienia takie zdanie:
  My father is so busy that he always arrives late ___ home.
  Gdybyś uczył się tylko pojedyńczego słówka, dużo by Ci to nie dało. A tak bez problemu uzupełnisz prawidłowo to zdanie i zdobędziesz kolejny punkt.

Matura to przełomowe wydarzenie w życiu człowieka. W dorosłym życiu czekać na Ciebie będzie jeszcze wiele większych wyzwań, ale dobre przygotowanie się do egzaminu dojrzałości i uzyskany z niego świetny wynik da Tobie pewność siebie do pokonywania życiowych przeszkód.

Nigdy nie leciałeś samolotem?

Słabo (lub w ogóle nie) mówisz po angielsku?

Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy ebooka, który zawiera

52 najczęściej używane zwroty w języku angielskim!

Na pewno przydadzą Ci się one podczas zagranicznych podróży. Czego dokładnie się nauczysz z naszego ebooka? Dzięki temu przewodnikowi będziesz w stanie swobodnie:

 • poruszać się po lotnisku 🛩️
 • zamówić posiłek w restauracji 🍝
 • wynająć samochód 🚗
 • poprosić o pomoc 🛟
 • zameldować się w hotelu 🏨

Kliknij przycisk obok, aby kupić 28-stronnicowy Niezbędnik Początkującego Podróżnika, który uratuje Ci skórę podczas zagranicznego wyjazdu:

Jeśli ten artykuł dał Ci jakąś wartość, to podziel się nim w mediach społecznościowych lub przez mejla:

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.