co to jest CEFR? Tabela
jak sie uczyć
/
Michał A. Nowakowski

Opublikowano:  14 czerwca 2014
Zaktualizowano: 2 grudnia 2022
Ilość komentarzy: 0

Skomentuj artykuł

Co to jest CEFR?

Co to jest CEFR? Czy to ma związek z poziomami językowymi? Jak się mówi na CEFR po polsku?

Co to jest CEFR?

Już pisaliśmy o poziomach językowych. Teraz prezentujemy krótki film (pa angielsku) wyjaśniający co to jest CEFR i do jakich celów może służyć. Ten filmik został przygotowany przez Cambridge English, światowego lidera w przeprowadzaniu egzaminów certyfikujących po angielsku.

CEFR a egzaminy Cambridge

Na tym krótkim filmie zobaczysz, że Cambridge Assessment English odegrał kluczową rolę w kształtowaniu się CEFRa (albo po polsku ESOKJa) oraz jak egzaminy Cambridge w pełni odpowiadają poziomom CEFR.

No dobra, ale kto mi w końcu wyjaśni czym u licha jest ten cały CEFR? I to po polsku!

Okej, już piszemy. CEFR to skrót od Common European Framework of Reference for Languages. Po polsku została ta norma przetłumaczona jako Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (czyli ESOKJ).

Znamy rozwinięcie skrótów, ale teraz główne pytanie: Czym jest ten CEFR?

Oddajmy głoś specjalistom:

Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR) jest międzynarodową normą opisu kompetencji językowych - używaną na całym świecie do właśnie opisu kompetencji językowych osób uczących się języków obcych. Umiejętności językowe odpowiadające każdemu z poziomów stopnia zaawansowania znajomości języka opisane są w sześciostopniowej skali, od A1 dla początkujących, aż do C2 dla tych, którzy opanowali dany język. Dzięki temu każdy, kto jest zaangażowany w nauczanie i testowanie języka, np. nauczyciele, szkoły, instytucje edukacyjne i sami uczący się, mogą poznać szczegóły dotyczące międzynarodowych wymogów stopnia znajomości języka obcego na danym poziomie zaawansowania. Oznacza to również, że pracodawcy i instytucje edukacyjne mogą łatwo porównywać egzaminy i testy Cambridge English z innymi egzaminami w swoim kraju.
cambridgeenglish.org/pl/exams-and-tests/cefr/

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie odwiedź tę stronę: https://www.cambridgeenglish.org/pl/exams-and-tests/cefr/

A tymczasem zapraszamy na zapisanie się na jeden z naszych kursów, dzięki którym będziesz mógł zdobyć pierwszy lub kolejny poziom CEFR.

Nigdy nie leciałeś samolotem?

Słabo (lub w ogóle nie) mówisz po angielsku?

Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy ebooka, który zawiera

52 najczęściej używane zwroty w języku angielskim!

Na pewno przydadzą Ci się one podczas zagranicznych podróży. Czego dokładnie się nauczysz z naszego ebooka? Dzięki temu przewodnikowi będziesz w stanie swobodnie:

  • poruszać się po lotnisku 🛩️
  • zamówić posiłek w restauracji 🍝
  • wynająć samochód 🚗
  • poprosić o pomoc 🛟
  • zameldować się w hotelu 🏨

Kliknij przycisk obok, aby kupić 28-stronnicowy Niezbędnik Początkującego Podróżnika, który uratuje Ci skórę podczas zagranicznego wyjazdu:

Jeśli ten artykuł dał Ci jakąś wartość, to podziel się nim w mediach społecznościowych lub przez mejla:

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.