jak zautomatyzować naukę
jak sie uczyć
/
Michał A. Nowakowski

Opublikowano:  2 marca 2016
Zaktualizowano: 17 marca 2016
Ilość komentarzy: 0

Skomentuj artykuł

Jak zautomatyzować naukę

No excerpt
Chcesz się nauczyć (w końcu!) nowego języka, ale ciężko Ci się za to zabrać? Pomogą Ci w tym dobre nawyki, ale jak zautomatyzować naukę w skuteczny sposób? Przeczytaj poniżej:

Jak zautomatyzować naukę

Poniższy artykuł pochodzi z Poradnika Językowego rozesłanego do naszych Czytelników w październiku 2015. Każdego miesiąca wysyłamy do wszystkich osób, które bezpłatnie się zapiszą, wydanie elektronicznego biuletynu z poradami językowymi, cytatmi motywacyjnymi i informacjami jak się uczyć. Od kilku miesięcy publikujemy artykuł, którego nie można otrzymać nigdzie indziej, ale tylko w Poradniku Językowym.

Niestety, numer 2015/10 z przyczyn technicznych nie dotarł do wszystkich osób. Z tego względu postanowilismy opublikować artykuł z owego numeru na naszym blogu, aby 1) nasi Czytelnicy, którzy go nie przeczytali mogli to zrobić; 2) pokazać osobom odwiedzającym naszą stronę co zyskują zapisując się na PJ. Zapraszamy do lektury:

Jak zautomatyzować naukę

Jest październik, zacząłeś chodzić na kurs językowy i nawet dostałeś podręcznik. Teraz nadszedł czas, żeby w końcu zacząć się uczyć 🙂 I tu powstaje pytanie:

Jak nie zmarnować czasu/pieniędzy przeznaczonego na kurs?

To oczywiste, że oprócz zajęć w szkole, trzeba też przyłożyć się do nauki we własnym domu. Jeśli nie po to, żeby uczyć się nowych słów i struktur, to chociażby po to, aby powtarzać materiał z ostatnich zajęć. Wszyscy chcą to robić, ale każdemu brakuje czasu. Zadajemy więc sobie pytanie:

Skąd wziąć czas na naukę (powtarzanie) w domu?

Wiele osób jest świadomych tego, że takim czasem dysponuje. Można przecież 5 minut krócej przeglądać Facebooka lub dzisiaj zrobić sobie wolne od sprawdzania przecen w zaalando. Tak naprawdę kluczowy problem do rozwiązania to jak pamiętać, żeby poświęcić chociażby te 5 minut na powtarzanie angielskiego (lub niemieckiego lub…). Zapisywanie pięciominutowej randki z angielskim w kalendarzu trochę mija się z celem. Istnieje natomiast prosty przepis, który pozwala zautomatyzować naukę (albo chociaż zabieranie się do niej). Oto on:

WŁĄCZNIK + DZIAŁANIE

Brzmi zagadkowo? Niepoważnie? Intrygująco? Stanie się to jaśniejsze, jeśli powiem, że włącznikiem jest dowolna czynność, którą codziennie wykonujemy, a działaniem to co chcemy zrobić z naszą nauką języka obcego. Oto przykład:

Po wypiciu porannej kawy, uczę się angielskiego przez 5 minut.

albo drugi:

Jeśli jadę samochodem. to słucham płyty z angielskiego.

W ten sposób po iluś tam powtórzeniach tego przepisu, wejdzie on nam w krew i będziemy go wykonywać automatycznie. Jeden miesiąc wprowadzania zmian w życiu, a potem całe życie automatycznej nauki. Brzmi zbyt pięknie…? Podany przepis będzie łatwiej wprowadzić w życie, jeśli włączniki i działanie jak najbardziej skonkretyzujemy. Włącznik powinien dotyczyć jednej konkretnej sytuacji mającej miejsce w tym samym otoczeniu i dotyczących najlepiej tych sam przedmiotów lub osób. Podobnie działanie powinno być jak najłatwiejsze do wykonania – wtedy zmęczenie lub opór emocjonalny nie przeszkodzi nam w jego wykonaniu. Oto kilka (lepszych) przykładów:

Po odłożeniu pustej filiżanki kawy na stół, biorę do ręki książkę do angielskiego.
Po wejściu do samochodu i zapięciu pasów, naciskam przycisk PLAY.
Po umyciu wieczorem zębów, włączam kanał BBC w telewizji.

Dzięki wprowadzaniu drobnych zmian w swoim życiu, z czasem (na podstawie tej samej zasady co procent składany) nauczysz się języka obcego (prawie) automatycznie. Fajnie, prawda? 🙂

Chcesz czytać
więcej takich artykułów?
About the Author

Michał A. Nowakowski

Facebook Google+

Człowiek: wizjoner/indywidualista. Anglista/lektor języka angielskiego od 2006, dyrektor CJO EFFEKT od 2010 roku, a właściciel od 2011.

Pamiętaj, że aby otrzymywać wartościowe artykułu dotyczące nauki języków obcych (a zwłaszcza angielskiego) i dostać 2 PDFy ekstra (motywacja + 100 słów), musisz zapisać się na tej stronie.

W tej chwili nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bo chcemy, abyś TY był pierwszy. Napisz coś!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.