jak zautomatyzować naukę

Jak zautomatyzować naukę

W kategorii jak sie uczyć by Michał A. NowakowskiNapisz komentarz

Chcesz się nauczyć (w końcu!) nowego języka, ale ciężko Ci się za to zabrać? Pomogą Ci w tym dobre nawyki, ale jak zautomatyzować naukę w skuteczny sposób? Przeczytaj poniżej:

Jak zautomatyzować naukę

Poniższy artykuł pochodzi z Poradnika Językowego rozesłanego do naszych Czytelników w październiku 2015. Każdego miesiąca wysyłamy do wszystkich osób, które bezpłatnie się zapiszą, wydanie elektronicznego biuletynu z poradami językowymi, cytatmi motywacyjnymi i informacjami jak się uczyć. Od kilku miesięcy publikujemy artykuł, którego nie można otrzymać nigdzie indziej, ale tylko w Poradniku Językowym.

Niestety, numer 2015/10 z przyczyn technicznych nie dotarł do wszystkich osób. Z tego względu postanowilismy opublikować artykuł z owego numeru na naszym blogu, aby 1) nasi Czytelnicy, którzy go nie przeczytali mogli to zrobić; 2) pokazać osobom odwiedzającym naszą stronę co zyskują zapisując się na PJ. Zapraszamy do lektury:

Jak zautomatyzować naukę

Jest październik, zacząłeś chodzić na kurs językowy i nawet dostałeś podręcznik. Teraz nadszedł czas, żeby w końcu zacząć się uczyć 🙂 I tu powstaje pytanie:

Jak nie zmarnować czasu/pieniędzy przeznaczonego na kurs?

To oczywiste, że oprócz zajęć w szkole, trzeba też przyłożyć się do nauki we własnym domu. Jeśli nie po to, żeby uczyć się nowych słów i struktur, to chociażby po to, aby powtarzać materiał z ostatnich zajęć. Wszyscy chcą to robić, ale każdemu brakuje czasu. Zadajemy więc sobie pytanie:

Skąd wziąć czas na naukę (powtarzanie) w domu?

Wiele osób jest świadomych tego, że takim czasem dysponuje. Można przecież 5 minut krócej przeglądać Facebooka lub dzisiaj zrobić sobie wolne od sprawdzania przecen w zaalando. Tak naprawdę kluczowy problem do rozwiązania to jak pamiętać, żeby poświęcić chociażby te 5 minut na powtarzanie angielskiego (lub niemieckiego lub…). Zapisywanie pięciominutowej randki z angielskim w kalendarzu trochę mija się z celem. Istnieje natomiast prosty przepis, który pozwala zautomatyzować naukę (albo chociaż zabieranie się do niej). Oto on:

WŁĄCZNIK + DZIAŁANIE

Brzmi zagadkowo? Niepoważnie? Intrygująco? Stanie się to jaśniejsze, jeśli powiem, że włącznikiem jest dowolna czynność, którą codziennie wykonujemy, a działaniem to co chcemy zrobić z naszą nauką języka obcego. Oto przykład:

Po wypiciu porannej kawy, uczę się angielskiego przez 5 minut.

albo drugi:

Jeśli jadę samochodem. to słucham płyty z angielskiego.

W ten sposób po iluś tam powtórzeniach tego przepisu, wejdzie on nam w krew i będziemy go wykonywać automatycznie. Jeden miesiąc wprowadzania zmian w życiu, a potem całe życie automatycznej nauki. Brzmi zbyt pięknie…? Podany przepis będzie łatwiej wprowadzić w życie, jeśli włączniki i działanie jak najbardziej skonkretyzujemy. Włącznik powinien dotyczyć jednej konkretnej sytuacji mającej miejsce w tym samym otoczeniu i dotyczących najlepiej tych sam przedmiotów lub osób. Podobnie działanie powinno być jak najłatwiejsze do wykonania – wtedy zmęczenie lub opór emocjonalny nie przeszkodzi nam w jego wykonaniu. Oto kilka (lepszych) przykładów:

Po odłożeniu pustej filiżanki kawy na stół, biorę do ręki książkę do angielskiego.
Po wejściu do samochodu i zapięciu pasów, naciskam przycisk PLAY.
Po umyciu wieczorem zębów, włączam kanał BBC w telewizji.

Dzięki wprowadzaniu drobnych zmian w swoim życiu, z czasem (na podstawie tej samej zasady co procent składany) nauczysz się języka obcego (prawie) automatycznie. Fajnie, prawda? 🙂

Chcesz czytać
więcej takich artykułów?
About the Author

Michał A. Nowakowski

Facebook Google+

Człowiek: wizjoner/indywidualista. Anglista/lektor języka angielskiego od 2006, dyrektor CJO EFFEKT od 2010 roku, a właściciel od 2011.

Pamiętaj, że aby otrzymywać wartościowe artykułu dotyczące nauki języków obcych (a zwłaszcza angielskiego) i dostać 2 PDFy ekstra (motywacja + 100 słów), musisz zapisać się na tej stronie.

Napisz komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.