jak zautomatyzować naukę
jak sie uczyć
/
Michał A. Nowakowski

Opublikowano:  2 marca 2016
Zaktualizowano: 6 stycznia 2023
Ilość komentarzy: 0

Skomentuj artykuł

Jak zautomatyzować naukę

Jak nie zmarnować czasu i pieniędzy przeznaczonych na kurs językowy? Odpowiedź jest jedna: zautomatyzować naukę! Ale jak to zrobić?

Jak zautomatyzować naukę

Jest październik, zacząłeś chodzić na kurs językowy i nawet dostałeś podręcznik. Teraz nadszedł czas, żeby w końcu zacząć się uczyć 🙂 I tu powstaje pytanie:

Jak nie zmarnować czasu/pieniędzy przeznaczonego na kurs?

To oczywiste, że oprócz zajęć w szkole, trzeba też przyłożyć się do nauki we własnym domu. Jeśli nie po to, żeby uczyć się nowych słów i struktur, to chociażby po to, aby powtarzać materiał z ostatnich zajęć. Wszyscy chcą to robić, ale każdemu brakuje czasu. Zadajemy więc sobie pytanie:

Skąd wziąć czas na naukę (powtarzanie) w domu?

Wiele osób jest świadomych tego, że takim czasem dysponuje. Można przecież 5 minut krócej przeglądać Facebooka lub dzisiaj zrobić sobie wolne od sprawdzania przecen w zaalando. Tak naprawdę kluczowy problem do rozwiązania to jak pamiętać, żeby poświęcić chociażby te 5 minut na powtarzanie angielskiego (lub niemieckiego lub…). Zapisywanie pięciominutowej randki z angielskim w kalendarzu trochę mija się z celem. Istnieje natomiast prosty przepis, który pozwala zautomatyzować naukę (albo chociaż zabieranie się do niej). Oto on:

WŁĄCZNIK + DZIAŁANIE

Brzmi zagadkowo? Niepoważnie? Intrygująco? Stanie się to jaśniejsze, jeśli powiem, że włącznikiem jest dowolna czynność, którą codziennie wykonujemy, a działaniem to co chcemy zrobić z naszą nauką języka obcego. Oto przykład:

Po wypiciu porannej kawy, uczę się angielskiego przez 5 minut.

albo drugi:

Jeśli jadę samochodem, to słucham płyty z angielskiego.

W ten sposób po iluś tam powtórzeniach tego przepisu, wejdzie on nam w krew i będziemy go wykonywać automatycznie. Jeden miesiąc wprowadzania zmian w życiu, a potem całe życie automatycznej nauki. Brzmi zbyt pięknie…? Podany przepis będzie łatwiej wprowadzić w życie, jeśli włączniki i działanie jak najbardziej skonkretyzujemy. Włącznik powinien dotyczyć jednej konkretnej sytuacji mającej miejsce w tym samym otoczeniu i dotyczących najlepiej tych sam przedmiotów lub osób. Podobnie działanie powinno być jak najłatwiejsze do wykonania – wtedy zmęczenie lub opór emocjonalny nie przeszkodzi nam w jego wykonaniu. Oto kilka (lepszych) przykładów:

Po odłożeniu pustej filiżanki kawy na stół, biorę do ręki książkę do angielskiego.
Po wejściu do samochodu i zapięciu pasów, naciskam przycisk PLAY.
Po umyciu wieczorem zębów, włączam kanał BBC w telewizji.

Dzięki wprowadzaniu drobnych zmian w swoim życiu, z czasem (na podstawie tej samej zasady co procent składany) nauczysz się języka obcego (prawie) automatycznie. Fajnie, prawda? 🙂

Nigdy nie leciałeś samolotem?

Słabo (lub w ogóle nie) mówisz po angielsku?

Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy ebooka, który zawiera

52 najczęściej używane zwroty w języku angielskim!

Na pewno przydadzą Ci się one podczas zagranicznych podróży. Czego dokładnie się nauczysz z naszego ebooka? Dzięki temu przewodnikowi będziesz w stanie swobodnie:

  • poruszać się po lotnisku 🛩️
  • zamówić posiłek w restauracji 🍝
  • wynająć samochód 🚗
  • poprosić o pomoc 🛟
  • zameldować się w hotelu 🏨

Kliknij przycisk obok, aby kupić 28-stronnicowy Niezbędnik Początkującego Podróżnika, który uratuje Ci skórę podczas zagranicznego wyjazdu:

Jeśli ten artykuł dał Ci jakąś wartość, to podziel się nim w mediach społecznościowych lub przez mejla:

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.