Image
metodyka
/
Tatiana Nowakowska

Opublikowano:  19 lipca 2016
Zaktualizowano: 4 stycznia 2020
Ilość komentarzy: 0

Skomentuj artykuł

Motywacja na lipiec 2016

Słyszałeś kiedyś te słowa: „The will to win, the desire to succeed, the urge to reach your full potential…”? Dowiedz się kto jest ich autorem.
Czy ciężko Ci się zmotywować w trakcie lipca? Może ten cytat wzbudzi w Tobie motywacje do nauki lub pracy:

„The will to win, the desire to succeed, the urge to reach your full potential… these are the keys that will unlock the door to personal excellence.”


Autorem tego cytatu jest chiński filozof i myśliciel społeczno-polityczny Konfucjusz. W języku chińskim jego imie brzmi 孔子 lub 孔夫子 natomiast w pinyin (oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego – na alfabet łaciński): Kǒng Zǐ lub Kǒng Fūzǐ. Imię Konfucjusza dosłownie znaczy „Mistrz Kong”. Urodził się w 551 roku p.n.e., a zmarł w 479 roku p.n.e. Najważniekjszym jego osiągnięciem było stworzenie systemu etycznego zwanego konfucjanizmem.

Jak podaje polska Wikipedia „Konfucjusz nie pozostawił pism – jego nauczanie zebrano w księdze Dialogi konfucjańskie”. Czego one dotyczyły?

Głównym tematem rozważań było codzienne życie ludzi i stabilność społeczeństwa. Jego zdaniem podstawowymi cnotami są: humanitaryzm, praworządność, poprawność, mądrość i lojalność. Cnoty te realizują się w pięciu powinnościach, czy też fundamentalnych relacjach społecznych: między panującym i urzędnikiem, ojcem i synem, starszym i młodszym bratem, mężem i żoną oraz między przyjaciółmi. Moralność jednostki i podstawowa rola rodziny jest fundamentem i gwarantem stabilności państwa. Konfucjusz dużą rolę w kształtowaniu ładu społecznego przypisywał wykształceniu, które obejmowało także kwestie ducha i serca.Wikipedia

Myśli i zasady Konfucjusza były rozwijane początkowo przez uczniów, a później przez filozofów-następców i komentatorów. Wpływem konfucjanizm objął Chiny, Japonię, Koreę i Wietnam.

Jak byś przetłumaczył cytat na ten miesiąc na język polski? Jak możesz zastosować tę sentencje ucząc się języka obcego? Podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu poniżej:

W tej chwili nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bo chcemy, abyś TY był pierwszy. Napisz coś!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.