5 sposobów na naukę czasowników frazowych
jak sie uczyć
/
Michał A. Nowakowski

Opublikowano:  17 maja 2017
Zaktualizowano: 31 stycznia 2022
Ilość komentarzy: 0

Skomentuj artykuł

5 sposobów na naukę czasowników frazowych

Phrasal verbs? Trudne do odróżnienia jak te kolory nici? Poznaj 5 sposobów na naukę czasowników frazowych! Nadszedł czas, aby je poskromić!

O zgrozo! Czasowniki frazowe, czyli phrasal verbs spędzają sen z powiek milionom uczących się języka angielskiego. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że phrasal verb uzyskiwany jest przez połączenie czasownika z przyimkiem, przysłówkiem lub oboma, a to połączenie nadaje czasownikowi frazowemu inne znaczenie, niż wynikałoby to ze znaczenia jego poszczególnych części składowych.

Masakra.

Jak się tego czegoś nauczyć? Wypróbuj

5 sposobów na naukę czasowników frazowych

  1. Ucz się tematycznie. Kiedy uczysz się jakiegoś tematu od razu ucz się powiązanych czasowników frazowych. Jeśli dajmy na to, uczysz się tematu “daily routine” to na pewno oprócz zwrotów go to work, have lunch, take a dog for a walk poznajesz wake up, get up, tuck in. Nie pomijaj ich, gdy na nie natrafisz.
  2. Przywłaszcz je sobie. Najłatwiej zapamiętać te rzeczy, które Ciebie dotyczą osobiście. Dlatego ucząc się phrasal verbs twórz zdania, które dla Ciebie coś znaczą i dotyczą właśnie Ciebie i Twoich najbliższych, np. “Don’t take off your shoes.”, “I forgot about my wife’s birthday. Now I have to make up for it.”
  3. Kontekstualizuj. Ok, wymyśliłem to słowo 🙂 Chodzi o to, aby wyłapywać czasowniki frazowe w kontekście czyli podczas słuchania podcastu, oglądania filmu, czytania ksiązki lub strony internetowej, a następnie spróbować sparafrazować dany phrasal verb. Dla przykładu jeśli w oglądanym filmie ktoś mówi: You won’t get away with stealing! to możesz zrobić pauzę i w myślach powiedzieć: You won’t avoid punishment for stealing!
  4. Baw się. Lepiej zapamiętujemy rzeczy, które 1) są śmieszne, 2) przetwarzamy. Dlatego twórz śmieszne zdania z czasownikami frazowymi, mieszaj znaczenie dosłowne z przenośnym, komentuj wpisy znajomych na Facebooku za pomocą angielskich zdań z phrasal verbs. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.
  5. Rysuj. Spróbuj narysować (lub w moim przypadku – nagryzmolić) znaczenie czasownika frazowowego. W niektórych przypadkach bedzie to proste (get dressed, head off to), w innych trudniejsze (put up with, figure out). Im śmieszniej tym lepiej (patrz punkt 4).

Pomoce

Być może te strony przydadzą Ci się w nauce czasowników frazowych:

Możesz również zobaczyć wpisy z czasownikami frazowymi na naszej stronie.

Nauka czasowników frazowych nie jest łatwa, ale jest wykonalna. Zapamiętaj, że nie ma sensu uczyć się wszystkich phrasal verbs, ale już znajomośc kilkudziesięciu najpopularniejszych znacząco poprawi Twoją pewność siebie w angielskim.

Nigdy nie leciałeś samolotem?

Słabo (lub w ogóle nie) mówisz po angielsku?

Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy ebooka, który zawiera

52 najczęściej używane zwroty w języku angielskim!

Na pewno przydadzą Ci się one podczas zagranicznych podróży. Czego dokładnie się nauczysz z naszego ebooka? Dzięki temu przewodnikowi będziesz w stanie swobodnie:

  • poruszać się po lotnisku 🛩️
  • zamówić posiłek w restauracji 🍝
  • wynająć samochód 🚗
  • poprosić o pomoc 🛟
  • zameldować się w hotelu 🏨

Kliknij przycisk obok, aby kupić 28-stronnicowy Niezbędnik Początkującego Podróżnika, który uratuje Ci skórę podczas zagranicznego wyjazdu:

Jeśli ten artykuł dał Ci jakąś wartość, to podziel się nim w mediach społecznościowych lub przez mejla:

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.