poprawna wymowa angielska
jak sie uczyć
/
Michał A. Nowakowski

Opublikowano:  14 lutego 2017
Zaktualizowano: 31 stycznia 2022
Ilość komentarzy: 0

Skomentuj artykuł

9 sposobów na poprawną wymowę angielską

Poprawna wymowa angielska wcale nie jest łatwa. Jak się jej nauczyć? W tym artykule przeczytasz 9 skutecznych sposobów na jej ujarzmienie.

Każdy chce ładnie mówić. Ale poprawna wymowa angielska wcale nie jest taka łatwa. Jak się jej nauczyć? Oczywiście, nauka poprawnej wymowy angielskiej wymaga dużej ilości pracy, ale satysfakcja płynąca z posługiwania się zrozumiałym i pięknym angielskim jest warta każdego wyrzeczenia!

1) Wybierz modelowy akcent

Twoim celem nie jest perfekcyjne opanowanie wymowy jak rodzony Brytyjczyk lub Amerykanim. Po prostu wybierz rodzaj akcentu, który Ci bardziej odpowiada i wzoruj się na nim. Lepiej mówić niedoskonale z akcentem bardziej amerykańskim lub bardziej brytyjskim niz połowę słów wymawiać jak ktoś z USA a druga połowę jak Wyspiarz.

2) Naucz się IPA

IPA to sktót od International Phonetic Alphabet czyli zestawów znaków za pomocą których można przedstawi dźwięki w (prawie) każdym języku. Jeśli opanujesz odczytywanie go, będziesz w stanie przeczytać wymowę dowolnego wyrazu po angielsku oraz przekonasz się ile słów do tej pory wymawiałeś niewłaściwie, a to pierwszy krok do poprawnej wymowy. Na kursach Avalon Quantum English lektorzy CJO EFFEKT wprowadzają alfabet fonetyczny już od pierwszych zajęć.

3) Jeśli poznajesz nowe słowo, zawsze ucz się jego wymowy

ZAWSZE. I sprawdź transkrypcje, żebyś przypadkiem nie nauczył się wymawiać słów w niestandardowym akcencie.

4) Oglądaj kanały na YouTube poświęcone właściwej wymowie

5) Naśladuj mówiony angielski

Wybierz swojego ulubionego aktora lub aktorkę i kopiuj jego/jej sposób mówienia. Mów razem z nim/nią, stań się “głosowym” cieniem i staraj się mówić tak jak on lub ona.

6) Nagrywaj siebie

Dzięki nagraniu usłyszysz różnicę pomiędzy tym jak Ci się wydaje, że mówisz, a tym jak naprawdę mówisz. To pomoże Ci wyłapać najważniejsze błędy przy używaniu angielskiego.

7) Ćwicz co najmniej przez 30 minut każdego dnia

To boli, wiem. Ale ćwiczenie czyni mistrza. To jedyny sposób. Nauczyłeś się chodzić, chodząc. Nauczyłeś się grać w piłkę, grając w piłkę. Nauczyłeś się jeździć na rowerze, jeżdżąc na rowerze. I identycznie, nauczysz się mówić poprawnie po angielsku, ćwicząc poprawne mówienie po angielsku.

8) Ćwicz z kursem książkowym

Świetnym uzupełnieniem nauku na kursie w szkole językowej (jeśli uczęszczasz) jest przerobienie książki ćwiczącej poprawną wymowę. Dla American English będzie to np.: “Mastering the American Accent” autorki Lisa Mojsin, a dla British English np. “English Pronunciation in Use Elementary” opracowane przez Jonathan Marks.

9) Przyzwyczaj się do uczucia dyskomfortu

Podobnie jak na początku z nauką tańca, jazdy na rowerze lub prowadzenia samochodu, uczenie się prawidłowej wymowy może nie być przyjemne. Konieczne jest rozruszanie mięśni i układadanie ich w pozycje, których wcześniej nie musiały wykonywać. Nie przejmuj się, to z czasem minie.

Poprawna wymowa angielska…

… jest w Twoim zasięgu! Nasza propozycja na naukę jest nastepująca:

  1. DZIŚ Obejrzyj po kilka filmików ze sposobu nr 4 i wybierz model ze sposobu nr 1.
  2. JUTRO zastosuj się do sposobu nr 2.
  3. OD następnego tygodnia, wybierz jeden dodatkowy spsosó i go zastosuj.

Nigdy nie leciałeś samolotem?

Słabo (lub w ogóle nie) mówisz po angielsku?

Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy ebooka, który zawiera

52 najczęściej używane zwroty w języku angielskim!

Na pewno przydadzą Ci się one podczas zagranicznych podróży. Czego dokładnie się nauczysz z naszego ebooka? Dzięki temu przewodnikowi będziesz w stanie swobodnie:

  • poruszać się po lotnisku 🛩️
  • zamówić posiłek w restauracji 🍝
  • wynająć samochód 🚗
  • poprosić o pomoc 🛟
  • zameldować się w hotelu 🏨

Kliknij przycisk obok, aby kupić 28-stronnicowy Niezbędnik Początkującego Podróżnika, który uratuje Ci skórę podczas zagranicznego wyjazdu:

Jeśli ten artykuł dał Ci jakąś wartość, to podziel się nim w mediach społecznościowych lub przez mejla:

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.