Co to jest odwrócona klasa?

Co to jest odwrócona klasa?

W kategorii jak sie uczyć napisane przez Michał A. NowakowskiNapisz komentarz

Biedne poprzewracane dzieci! Czy o to chodzi we „flipped classroom”? Co to jest odwrócona klasa?

Od razu pragnę uspokoić: dzieci nie będą siedzieć na suficie. Odwrócona klasa to model, który zakłada odwrócenie czynności wykonywanych w szkole i w domu.

Co to jest odwrócona klasa?

Zamiast mnóstwa słów, przedstawiamy wideo. Ten akurat film pokazuje kontrast między tradycyjnymi zajęcia z fizyki, a tymi odwróconymi. Ostrzegamy, że filmik jest w kilku miejscach cheesy 😉

Jeśli nie masz czasu na trwający ponad 6 minut film, to możesz obejrzeć 60-sekundową definicję odwróconej klasy:

Gdybyś chciał sprawdzić, czy dobrze zrozumiałeś te filmy po angielsku, poniżej przedstawiamy filmik po polsku wyprodukowany przez wydawnictwo Pearson:

Krótko podsumowując, można powiedzieć, że model odwróconej klasy pomaga skuteczniej uczyć, bo umożliwia zrozumienie materiału teoretycznego każdemu we własnym tempie, a praktyczne zastosowanie poznanych wiadomości następuje pod okiem nauczyciela.

Oczywiście, odwrócona klasa nie jest panaceum na wszystkie edukacyjne bolączki, jak pokazuje ten artykuł z Forbesa. Trzeba pamiętać, aby uczniowie mieli odpowiednie środki do zapoznawania się z materiałem w domu, a także że „zadanie” obejrzenia jednego czy dwóch nagrań wideo to o wiele za mało.

Odwrócona klasa na zajęciach językowych

To wszystko fajnie wygląda, gdy mamy do czynienia z wykładem na uczelni albo materiałem do nauki z książki. Zamiast przesiedzieć na wykładzie i próbować to sobie wszystko w domu ułożyć, najpierw oglądamy nagraną wcześniej prezentacje lub studiujemy materiał w domu, a na zajęciach sprawdzamy czy dobrze wszystko zrozumieliśmy lub dopytujemy się o szczegóły.

Ale co z zajęciami językowymi? Przecież nauka języka obcego to nauka gramatyki, słownictwa, wymowy i doskonalenie umiejętności słuchania, czytania, mówienia i pisania. Czy zajęcia językowe można prowadzić w oparciu o model odwóconej klasy? Zobacz 5-minutowy filmik

Jak widać, dzięki odwróconej klasie „pochłaniamy” materiał językowy przed zajęciami, dzięki czemu jesteśmy w pełni przygotowani i w maksymalnym dostępnym czasie „produkujemy” wypowiedzi językowe. To sytuacja win-win, czyli podwójnego zwycięstwa dla uczniów, nauczycieli i organizacji szkoleniowych (np. szkół językowych).

Odwrócona klasa w CJO EFFEKT

Będąc świadomymi jakie korzyści niesie nauka wykorzystująca model odwróconej klasy, w roku szkoleniowym 2017/2018 wprowadzamy jego elementy na kursach dla młodzieży ULTRA English. Na zajęciach poprzedzających ćwiczenia z gramatyki odsyłamy uczniów do odpowiednich filmów na YouTube, aby przypomnieli sobie (lub się zapoznali) z danym zagadniem gramatycznym. Na kolejnych zajęciach zamiast zaczynać od teorii, od razu przechodzimy do praktyki – najpierw kontrolowanej, a następnie coraz bardziej swobodnej – zazwyczaj wykorzystując gry językowe.

Jak takie podejście podoba się naszym nastoletnim kursantom? O tym we wpisie za kilka miesięcy 🙂

Kim jest autor tekstu?

Michał A. Nowakowski

Facebook Google+

Człowiek, przedsiębiorca, szczęśliwy mąż i dumny ojciec, inicjator pomysłów. Anglista/lektor języka angielskiego od 2006, a dyrektor CJO EFFEKT od 2010 roku. Pasjonat książek, historii, astronomii i fikcyjnego uniwersum Star Trek.

PS. A tu jeszcze jeden filmik pokazujący na czym polega model odwróconej klasy wykonany w piękny, artystyczny sposób:

Napisz komentarz