Co to jest odwrócona klasa?
jak sie uczyć
/
Michał A. Nowakowski

Opublikowano:  20 września 2017
Zaktualizowano: 10 kwietnia 2021
Ilość komentarzy: 0

Skomentuj artykuł

Co to jest odwrócona klasa?

Biedne poprzewracane dzieci! Czy o to chodzi we „flipped classroom”? Co to jest odwrócona klasa? Dowiesz się po przeczytaniu tego wpisu.
Biedne poprzewracane dzieci! Czy o to chodzi we „flipped classroom”? Co to jest odwrócona klasa?

Od razu pragnę uspokoić: dzieci nie będą siedzieć na suficie. Odwrócona klasa to model, który zakłada odwrócenie czynności wykonywanych w szkole i w domu.

Co to jest odwrócona klasa?

Zamiast mnóstwa słów, przedstawiamy wideo. Ten akurat film pokazuje kontrast między tradycyjnymi zajęcia z fizyki, a tymi odwróconymi. Ostrzegamy, że filmik jest w kilku miejscach cheesy 😉

Jeśli nie masz czasu na trwający ponad 6 minut film, to możesz obejrzeć 60-sekundową definicję odwróconej klasy:

Gdybyś chciał sprawdzić, czy dobrze zrozumiałeś te filmy po angielsku, poniżej przedstawiamy filmik po polsku wyprodukowany przez wydawnictwo Pearson:

Krótko podsumowując, można powiedzieć, że model odwróconej klasy pomaga skuteczniej uczyć, bo umożliwia zrozumienie materiału teoretycznego każdemu we własnym tempie, a praktyczne zastosowanie poznanych wiadomości następuje pod okiem nauczyciela.

Oczywiście, odwrócona klasa nie jest panaceum na wszystkie edukacyjne bolączki, jak pokazuje ten artykuł z Forbesa. Trzeba pamiętać, aby uczniowie mieli odpowiednie środki do zapoznawania się z materiałem w domu, a także że „zadanie” obejrzenia jednego czy dwóch nagrań wideo to o wiele za mało.

Odwrócona klasa na zajęciach językowych

To wszystko fajnie wygląda, gdy mamy do czynienia z wykładem na uczelni albo materiałem do nauki z książki. Zamiast przesiedzieć na wykładzie i próbować to sobie wszystko w domu ułożyć, najpierw oglądamy nagraną wcześniej prezentacje lub studiujemy materiał w domu, a na zajęciach sprawdzamy czy dobrze wszystko zrozumieliśmy lub dopytujemy się o szczegóły.

Ale co z zajęciami językowymi? Przecież nauka języka obcego to nauka gramatyki, słownictwa, wymowy i doskonalenie umiejętności słuchania, czytania, mówienia i pisania. Czy zajęcia językowe można prowadzić w oparciu o model odwóconej klasy? Zobacz 5-minutowy filmik

Jak widać, dzięki odwróconej klasie „pochłaniamy” materiał językowy przed zajęciami, dzięki czemu jesteśmy w pełni przygotowani i w maksymalnym dostępnym czasie „produkujemy” wypowiedzi językowe. To sytuacja win-win, czyli podwójnego zwycięstwa dla uczniów, nauczycieli i organizacji szkoleniowych (np. szkół językowych).

Odwrócona klasa w CJO EFFEKT

Będąc świadomymi jakie korzyści niesie nauka wykorzystująca model odwróconej klasy, w roku szkoleniowym 2017/2018 wprowadzamy jego elementy na kursach dla młodzieży ULTRA English. Na zajęciach poprzedzających ćwiczenia z gramatyki odsyłamy uczniów do odpowiednich filmów na YouTube, aby przypomnieli sobie (lub się zapoznali) z danym zagadniem gramatycznym. Na kolejnych zajęciach zamiast zaczynać od teorii, od razu przechodzimy do praktyki – najpierw kontrolowanej, a następnie coraz bardziej swobodnej – zazwyczaj wykorzystując gry językowe.

Jak takie podejście podoba się naszym nastoletnim kursantom? O tym we wpisie za kilka miesięcy 🙂

PS. A tu jeszcze jeden filmik pokazujący na czym polega model odwróconej klasy wykonany w piękny, artystyczny sposób:

W tej chwili nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bo chcemy, abyś TY był pierwszy. Napisz coś!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.