Co to jest odwrócona klasa?
jak sie uczyć
/
Michał A. Nowakowski

Opublikowano:  20 września 2017
Zaktualizowano: 5 maja 2022
Ilość komentarzy: 0

Skomentuj artykuł

Co to jest odwrócona klasa?

Biedne poprzewracane dzieci! Czy o to chodzi we “flipped classroom”? Co to jest odwrócona klasa? Dowiesz się po przeczytaniu tego wpisu.
Biedne poprzewracane dzieci! Czy o to chodzi we “flipped classroom”? Co to jest odwrócona klasa?

Od razu pragnę uspokoić: dzieci nie będą siedzieć na suficie. Odwrócona klasa to model, który zakłada odwrócenie czynności wykonywanych w szkole i w domu.

Co to jest odwrócona klasa?

Zamiast mnóstwa słów, przedstawiamy wideo. Ten akurat film pokazuje kontrast między tradycyjnymi zajęcia z fizyki, a tymi odwróconymi. Ostrzegamy, że filmik jest w kilku miejscach cheesy 😉

Jeśli nie masz czasu na trwający ponad 6 minut film, to możesz obejrzeć 60-sekundową definicję odwróconej klasy:

Gdybyś chciał sprawdzić, czy dobrze zrozumiałeś te filmy po angielsku, poniżej przedstawiamy filmik po polsku wyprodukowany przez wydawnictwo Pearson:

Krótko podsumowując, można powiedzieć, że model odwróconej klasy pomaga skuteczniej uczyć, bo umożliwia zrozumienie materiału teoretycznego każdemu we własnym tempie, a praktyczne zastosowanie poznanych wiadomości następuje pod okiem nauczyciela.

Oczywiście, odwrócona klasa nie jest panaceum na wszystkie edukacyjne bolączki, jak pokazuje ten artykuł z Forbesa. Trzeba pamiętać, aby uczniowie mieli odpowiednie środki do zapoznawania się z materiałem w domu, a także że “zadanie” obejrzenia jednego czy dwóch nagrań wideo to o wiele za mało.

Odwrócona klasa na zajęciach językowych

To wszystko fajnie wygląda, gdy mamy do czynienia z wykładem na uczelni albo materiałem do nauki z książki. Zamiast przesiedzieć na wykładzie i próbować to sobie wszystko w domu ułożyć, najpierw oglądamy nagraną wcześniej prezentacje lub studiujemy materiał w domu, a na zajęciach sprawdzamy czy dobrze wszystko zrozumieliśmy lub dopytujemy się o szczegóły.

Ale co z zajęciami językowymi? Przecież nauka języka obcego to nauka gramatyki, słownictwa, wymowy i doskonalenie umiejętności słuchania, czytania, mówienia i pisania. Czy zajęcia językowe można prowadzić w oparciu o model odwóconej klasy? Zobacz 5-minutowy filmik

Jak widać, dzięki odwróconej klasie “pochłaniamy” materiał językowy przed zajęciami, dzięki czemu jesteśmy w pełni przygotowani i w maksymalnym dostępnym czasie “produkujemy” wypowiedzi językowe. To sytuacja win-win, czyli podwójnego zwycięstwa dla uczniów, nauczycieli i organizacji szkoleniowych (np. szkół językowych).

Odwrócona klasa w CJO EFFEKT

Będąc świadomymi jakie korzyści niesie nauka wykorzystująca model odwróconej klasy, w roku szkoleniowym 2017/2018 wprowadzamy jego elementy na kursach dla młodzieży ULTRA English. Na zajęciach poprzedzających ćwiczenia z gramatyki odsyłamy uczniów do odpowiednich filmów na YouTube, aby przypomnieli sobie (lub się zapoznali) z danym zagadniem gramatycznym. Na kolejnych zajęciach zamiast zaczynać od teorii, od razu przechodzimy do praktyki – najpierw kontrolowanej, a następnie coraz bardziej swobodnej – zazwyczaj wykorzystując gry językowe.

Jak takie podejście podoba się naszym nastoletnim kursantom? O tym we wpisie za kilka miesięcy 🙂

PS. A tu jeszcze jeden filmik pokazujący na czym polega model odwróconej klasy wykonany w piękny, artystyczny sposób:

Nigdy nie leciałeś samolotem?

Słabo (lub w ogóle nie) mówisz po angielsku?

Mamy dla Ciebie rozwiązanie! Przygotowaliśmy ebooka, który zawiera

52 najczęściej używane zwroty w języku angielskim!

Na pewno przydadzą Ci się one podczas zagranicznych podróży. Czego dokładnie się nauczysz z naszego ebooka? Dzięki temu przewodnikowi będziesz w stanie swobodnie:

  • poruszać się po lotnisku 🛩️
  • zamówić posiłek w restauracji 🍝
  • wynająć samochód 🚗
  • poprosić o pomoc 🛟
  • zameldować się w hotelu 🏨

Kliknij przycisk obok, aby kupić 28-stronnicowy Niezbędnik Początkującego Podróżnika, który uratuje Ci skórę podczas zagranicznego wyjazdu:

Jeśli ten artykuł dał Ci jakąś wartość, to podziel się nim w mediach społecznościowych lub przez mejla:

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.