Rerum omnium magister usus
motywacja
/
Michał A. Nowakowski

Opublikowano:  3 lutego 2017
Zaktualizowano: 27 grudnia 2019
Ilość komentarzy: 0

Skomentuj artykuł

Motywacja na luty 2017

Jak może Ci pomóc Julisz Cezar w XXI wieku? Mówiąc: „Rerum omnium magister usus” czyli: „Praktyka jest nauczycielem wszelkich rzeczy”. Zobacz szczegóły we wpisie.

Czy ciężko Ci się zmotywować w trakcie lutego? Może ten cytat wzbudzi w Tobie motywacje do nauki lub pracy:

"Rerum omnium magister usus"

Autorem tego cytatu jest - jak nie trudno sie domyślić - Rzymianin, a mianowicie Juliusz Cezar. Urodził się w 100 p.n.e. a zmarł, a właściwie został zamordowany, w 44 r. p.n.e. Jak powszechnie wiadomo był rzymskim politykiem, wodzem, dyktatorem i pisarzem. Ale to co najbardziej nas interesuje to znaczenie słów Cezara Rerum omnium magister usus, wybranych przez CJO EFFEKT na hasło motywujące w lutym 2017. Angielskie tłumaczenie to: Experience is the teacher of all things. Natomiast po polsku to zdanie tłumaczy się jako: Praktyka jest nauczycielem wszelkich rzeczy. Jak wykorzystać tę sentencje w nauce języka obcego? Czytaj dalej.

Dlaczego praktyka?

Myśl, którą chciał przekazać Juliusz Cezar jest taka: Nauczysz sie więcej z tego co przydaży Ci sie w życiu lub czym się zajmujesz, niż z tego co przeczytasz w książkach lub usłyszysz od innych osób. Nie znaczy to, że nie warto czytać ani się uczyć. Chodzi raczej o to, że nauka z książek czy filmów to tylko początkowy krok. Aby być w czymś naprawdę dobry, musisz działać. Istnieje mnóstwo przykładów potwierdzających tę teze.

Jeden z najprostszych to uczniowie szkoły średniej studiujący chemię. Ci, którzy oprócz uczęszczania na lekcje i czytania książek wykonują samodzielnie doświadczenia zawsze będą lepsi od tych, który tylko studiują podręczniki z chemii. Lekarze i pielęgniarki nie nauczą się odpowiedniego podejścia do pacjenta, jeśli nie będą spędzali dużo czasu z chorymi ludźmi cierpiącymi na różne schorzenia. Można przeczytać kilkadziesiąt książek o biznesie, ale nic to nie da, jeśli się nie prowadzi własnej firmy (m.in. dlatego na tak wielu studiach MBA wymaga się min. dwuletniego doświadczenia na kierowniczym stanowisku).

Oczywiście, doświadczenie i praktyka przybiera wiele różnych form: porażki, sukcesu, zmagań, czy eksperymentów. Jakie konkretne formy może przynieść praktyka w nauczaniu języka obcego? Oto kilka propozycji:

 • wykonywanie ćwiczeń w książkach lub online
 • powtarzanie na głos słów i zwrotów
 • przypominanie sobie wyrazów i określeń (np. za pomocą fiszek)
 • branie udziału w dynamicznych zajęciach językowych (indywidualnych lub w grupie)
 • prowadzenie dziennika lub pamiętnika w obcym języku
 • dyskutowanie na forach internetowych
 • rozmawianie z innymi ludźmi w danym języku:
  • przez Skype'a
  • przez Tandem
  • na wakacjach
  • podczas podróży służbowych
  • w barze lub pubie
  • na wyjeździe językowym
 • uczenie innych

Jeśli uczysz się języka obcego (a zawsze warto 🙂 ), to co możesz zrobić, aby Twoja nauka była jak najbardziej praktyczna? Podziel się swoimi przemyśleniami lub pytaniami w komentarzu poniżej.

Kim jest autor wpisu?

Michał A. Nowakowski

Facebook Google+

Człowiek: wizjoner/indywidualista. Anglista/lektor języka angielskiego od 2006, dyrektor CJO EFFEKT od 2010 roku, a właściciel od 2011.

W tej chwili nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bo chcemy, abyś TY był pierwszy. Napisz coś!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.